“EZANIMIZ” Yeni Tefekkür Paylaşım Toplantısı

Tâlip kardeşlerimiz!

26 Zilhicce 1441 (16 Ağustos 2020) Pazar günü 14.30’da Zoom programı aracılığıyla yapılan “EZANIMIZ” konulu Tefekkür Toplantısı’na ait kaydı youtube sayfamızdan izleyebilir ayrıca bu linkten indirebilirsiniz.

Ezanımız Allah’ın işaretlerindendir. “Ezanımız” diyerek “Ezan” mefhumunu dilimize kalbimize yerleştirmeye, farklı bir şekilde onu sevmeye, onunla bir bütün olmaya çalışıyoruz. Zaten öyleydi ve öyle olması lazımdı ama Allah’ın şeairine, alametlerine yüksek hassasiyet inananlar için artık çok acil yapılması gereken hallerden birisi haline gelmiştir. Bu yüzden bu davete “ezan” değil de “ezanımız” diyelim. Ezanımız okundu mu, ezanımız okunuyor, ezanımızı dinleyelim, haydi ezanımızın duasını yapalım gibi cümleler kurarak konuşmak… Bu başlayan yeni dönemde “ezanımız” diyerek o davete sahip çıkma hamlesini kendi içimizde başlatmak bizim için çok önemli ve çok yararlı olacaktır.

Ezanımız Hazreti Muhammed Mustafa (SAV)’e tabi olanların Hürriyet bayrağıdır. İnananlara huzur veren bir ilaçtır, inananlar için birlik ve beraberlik çağrısıdır. Ezanımız bir davettir ve bu davetin sahibi bizzat Allah’tır; Allah ezanımızla inananları cennete davet eder. Ezanımız arşın bu dünyadaki sesidir. Ezanımızı okuyan kişi bu daveti Allah adına ilan eder ve duyurur. Bu yüzden çok şerefli bir görevdir ezan okumak. Ezanımız bu davetini bir tebliğ sunarak yapar. Bu tebliğde Allah Ehad ve Samet vasıfları gereği Zatında Zatının tekliği ile anılır; bu salt gerçek bir bildiri ile açıklanır.

Asıl mesele de işte tam bu noktadadır: Allah’ın tekliği ile anılması… Bu gerçeğin açıklanması, duyurulması yani tebliğ edilmesi ile birlikte sistem çalışmaya başlar. Bu sebepten dolayı ezan bir yönüyle de kader sisteminin yöneticilerindendir…

Mustafa Yılmaz Dündar